Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Arsenal overvejer gammel PL-kending

25.09.2014 Kl. 09:15
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Arsene Wenger og Arsenal har fået en blandet begyndelse på sæsonen med både negative og positive resultater, men tydeligt for enhver er det, at forsvaret mangler bredde.

Skaden den til franske højreback Mathieu Debuchy har svækket det bagerste geled yderligere, og nu bliver The Gunners kædet sammen med en noget alternativ løsning.

Således skulle den nigerianske midtstopper, Joseph Yobo, der tidligere har repræsenteret Everton i Premier League, være på radaren hos London-klubben. Rygtet kommer dog som overraskelse for spilleren selv, der ikke har hørt noget om interessen.

– Jeg læste, at Arsenal var interesseret i mig, og det kom som en chok for mig. Hvis forhandlinger finder sted, så er jeg ikke klar over det. Måske snakker klubben med min agent, forklarede han ikke helt afvisende til International Business Times. 

34-årige Joseph Yobo kan erhverves på en fri transfer, idet han i sommers blev løst af sin kontrakt med den tyrkiske storklub Fenerbache. 

Annonce