Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Wenger: Welbeck spillede en god kamp

21.09.2014 Kl. 08:46
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Danny Welbeck kom til Arsenal i transfervinduets absolut sidste sekunder, men inden gårsdagens kamp havde angriberen endnu ikke formået at sende bolden i nettet for The Gunners.

Englænderen havde ellers haft flere store chancer for at score, men i går mod Aston Villa fik han endelig scoret sit første Gunners-mål, hvilket er noget, der glæder Arsene Wenger, der mener, at Welbeck spillede en god kamp.

– Han scorede et lignende mål, som det han scorede mod Schweiz. Et indlæg fra venstre som han skubbede den ind – timingen af hans løb var god, udtaler Arsene Wenger ifølge klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Jeg synes, at han leverede en god præstation, fordi han holdte på bolden. At holde på bolden er vigtigt, og overordnet set spillede han en god kamp som central angriber.

Annonce