Di Maria: Ronaldo er ikke lykkelig
Cristiano Ronaldo kan følge Angel Di Maria trop, som denne sommer forlod Real Madrid til fordel for Manchester United. Ifølge den argentinske midtbane-mand, er Ronaldo i stigende grad skuffet over tilværelsen på Bernabeu, og han er opmærksom på, at han dumper længere ned af ranglisten over verdens bedst betalte fodboldspillere, skriver The Independent.
Selvsamme Angel Di Maria forventes at tjene mere end Cristiano Ronaldo, og det samme gør Radamel Falcao for ikke at nævne Wayne Rooney, som i februar skrev under på en ny kontrakt, som indbringer ham 300.000 pund om ugen.
Di Maria er en tæt ven af Ronaldo, som deler agent, og han udtaler:
– Jeg ved ikke, hvor længe Ronaldo kan holde ud til at være i Real Madrid. Jeg har fået et indtryk af, at han ikke er lykkelig.
Cristiano Ronaldo har fornyligt også været ude at kritisere Real Madrids transferpolitik, efter man lod Angel Di Maria og Xabi Alonso gå. Der blev yderligere pusten til ilden, da Ronaldo ikke jublede over sine to mål, som han scorede i 3-0-sejren over Granada, hvorefter han udtalte:
– Jeg er trist – når jeg ikke jubler over scoringer, er det fordi, jeg ikke er lykkelig. Det er en professionel ting. Real Madrid ved, hvorfor jeg ikke er lykkelig.
Et skifte tilbage til klubben, som han elsker, synes derfor mere realistisk, selvom der angiveligt også er interesse fra Chelsea, men United er klar til at velkomme Ronaldo med åbne arme, da han tidligere på ugen sagde:
– Jeg elsker Manchester. Alle ved det. Manchester er i mit hjerte. Jeg forlod mange gode venner der. Fansene er fantastisk, og jeg ønsker at komme tilbage en dag.
Efter Ronaldo kritiserede Real Madrids salg af Angel Di Maria, roste portugiseren sin tidligere arbejdsgiver for at have hentet Radamel Falcao.
– Han er en meget dygtig spiller – jeg synes, United gjorde et godt stykke arbejde. Han bliver en fantastisk køb. De mangler kvalitetsspillere. Og Falcao er en kvalitetsspiller.