United-legende revser dansker: - Han er så dårlig
Transfervinduet er i fuld gang, og du kan følge det døgnet rundt her på PLBOLD.DK. FØLG TRANSFERVINDUET 24/7 HER.
Manchester United formåede med nød og næppe at slå Southampton på eget græs, men særligt en dansker faldt fuldstændig igennem.
Sådan lyder meldingen fra United-legenden Paul Scholes ifølge Manchester Evening News.
United kæmper en hård kamp for at hægte sig på i top 10 i den bedste engelske række, men der er fortsat fire point op til Fulham, der huserer som det 10. bedste hold. Til gengæld er der også kun ti point ned til oprykkerne fra Ipswich under stregen i Premier League.
LÆS OGSÅ: Officielt: Haaland forlænger og får historisk kontrakt
Ruben Amorim kunne dog glæde sig over, at hans ivorianske profil Amad Diallo leverede sit første hattrick for klubben, da de i går sendte Southampton hjem med et 3-1 nederlag i bagagen.
Det ændrer dog ikke på, at særligt én United-spiller slet ikke levede op til forventningerne mod ligaens nummer sjok. Derfor er United-koryfæet Paul Scholes ude med riven efter danske Rasmus Højlund, som også fik dumpekarakter af lokalmediets chefredaktør på Manchester Evening News.
– Kampen skulle være en chance for spillerne og særligt Rasmus Højlund til at sige, at det er her målene skal komme. Vi skal ud på banen, dominere og vinde med tre, fire eller fem mål efter to gode kampe forinden.
– Men Southampton var langt bedre taktisk og teknisk end Manchester United var. De spillede generelt meget bedre end United gjorde og det overrasker mig. Det indrømmede Ruben Amorim også.
LÆS OGSÅ: Skifter Alejandro Garnacho til Napoli?
– Holdet spillede ikke ordentligt sammen og Rasmus Højlund var så ringe. Han kunne slet ikke holde i bolden og blev ved med at give den tilbage (til Southampton-spillerne, red.).
Manchester United skal møde Brighton på hjemmebane på søndag kl. 15.00.



















