Jovetic øjner flere mål
Den 24-årige montenegriner formåede blot at score 3 mål i 11 kampe for Manchester City i sidste sæson, i en sæson hvor han var meget plaget af skader.
Den tidligere Fiorentina-spiller ser dog ud til at have lagt skaderne bag sig, og har været fast mand i startopstillingen hos The Citizens i holdets to første kampe i Premier League. I begge kampe har Jovetic leverede gode præstationer og i mod Liverpool var han om nogen manden bag Citys sejr:
– Jeg har haft en rigtig god pre-season, ligesom at kampen mod Newcastle var rigtig god for mig.
– I mod Liverpool fik jeg scoret to mål, hvilket hjalp holdet til en meget vigtig sejr, så jeg er meget glad.
Den imponerende start fra Jovetic er ikke gået ubemærket hen i medierne, der spår den montenegrinske landsholdsspiller en stor sæson. Klubkammeraten Pablo Zabaleta er enig med medierne, og mener, at dette blot er starten på noget stort:
– Jovetic arbejder rigtig hårdt til træning, og man kan se, at han er sulten efter at spille fodbold og score mål.