Wenger: Vi fortjente det ene point
Arsenal fik ikke den bedste start på gårsdagens opgør på Goodison Park mod Everton, hvor man efter knap 20 minutter kom bagud 1-0 på en scoring af Seamus Coleman, inden Steven Naismith få minutter inden pausen udbyggede føringen med en 2-0-scoring.
Arsenal formåede dog at komme tilbage i kampen, da man i de sidste ti minutter var i stand til at score to mål via Aaron Ramsey og Olivier Giroud, og dermed sikrede sig det ene point, som Arsenal-manager Arsene Wenger kaldte for velfortjent.
– Så snart vi var bagud med 2-0 kunne det gå begge veje – de kunne fange os på kontraangrebene, da vi var nødt til at komme længere frem og give alt, men vi kom med et stærkt modsvar og et stort ønske om at komme tilbage, udtaler Wenger ifølge Premierleague.com
– Gejsten var fantastisk, og vi formåede at komme tilbage til 2-2. Vi fik et stærkt point, men et velfortjent point, hvis man kigger på alle de chancer, vi havde i kampen. Jeg synes specielt, at vi i anden halvleg havde mange chancer, og vi kom tilbage meget sent, men gejsten har måske reddet os et point, fortsætter Wenger.