Koeman afviser salg af franskmand
Således vil Koeman muligvis sende spilleren i kamp allerede søndag, når Liverpool er modstanderen for The Saints. Schneiderlin er ellers ønsket hos sin tidl. manager Pochettino i Tottenham og har da også selv ønsket af komme væk – den slags vil Ronald Koeman dog ikke høre tale om.
Southampton har allerede sluppet masser af talent denne sommer og manager Koeman ser derfor ikke yderligere stjerner gå i 24-årige Schneiderlin:
– Morgan har haft en god uges træning, men vi er da klar over situationen (transfersituationen), siger Koeman til Sky Sports og fortsætter:
– I sidste uge var han ikke i form, men han har trænet fantastisk i ugen der gik og beslutningen omkring hans deltagelse søndag, bliver taget i morgen. Han er slet ikke til salg, fastslår Koeman, der dermed skyder rygterne om et Spurs-skifte definitivt til jorden.