Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Wenger om Pulis-fratræden: En kæmpe overraskelse

15.08.2014 Kl. 09:49
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den 56-årige waliser forlod Selhurst Park på en gensidig aftale tirsdag middag, mindre end 48 timer inden the Eagles møder Arsenal i deres Premier League-åbner.

Nyheden kom bag på Arsenal-manager Wenger, især efter at Pulis førte Palace til en 11. plads sidste sæson efter overtagelsen i november.

– Det var en kæmpe overraskelse for mig og hvilken form for konsekvens, det vil have på Crystal Palace, ved jeg ikke, sagde Wenger til Arsenals officielle hjemmeside.

– Det eneste, vi kan gøre, er at forberede os til at stå over for en hård modstander, og jeg tror, at vigtigheden af kampen, plus det faktum, at det er den første kamp i sæsonen, betyder, at Crystal Palace vil være fokuseret og motiveret. 

– Pulis gjorde et bemærkelsesværdigt stykke arbejde sidste sæson, og han udførte et mirakel mere eller mindre. Jeg ved ikke rigtig, hvorfor han gik, men det overraskede mig.

– Man kan altid blive overrasket. Jeg var til et møde med managerene i mandags med Tony Pulis og intet tydede på, at han ikke ville være her (på lørdag red.).

Annonce