Liverpools julefest lukket efter mistanke om stoffer
Kunne du tænke dig at eje et stykke fodboldhistorie? Hos PLBOLD finder du 40 FANTASTISKE FORTÆLLINGER af fodboldhistoriker Michael Kjærbøl, en bog fyldt med spændende fortællinger fra fodboldens verden. Det er den perfekte gave til dig selv eller en anden fodboldfan. Bestil den her.
Liverpools julefest for de ansatte blev pludselig lukket ned efter mistanke om stoffer på et toilet.
Sådan lyder meldingen fra Daily Mail, der rapporterer, at julefesten fandt sted torsdag i byens katedral.
Samtidig var der også en af deltagerne, der fik et ildebefindende og måtte køres på hospitalet. Det blev dog konstateret, at det intet havde at gøre med et muligt indtag af stoffer.
Omkring 500 ansatte i Liverpool deltog i julefesten, men de fik aftenen aflyst. I stedet blev ansatte i katedralen tilkaldt for at lede efter flere stoffer og genstande til det.
Der blev efterfølgende fundet en række tomme små poser, som ofte bruges til at indeholde ulovlige stoffer. Derfor blev der også truffet en beslutning om at lukke julefesten ned.
Der var hverken spillere eller trænere fra Liverpool til stede ved julefesten torsdag aften.
– Vi tolererer ikke brugen af ulovlige stoffer på nogen af vores lokationer eller til vores arrangementer. Vi takker holdet, der var til stede, for hurtigt at træde til i nødsituationen, som intet havde med sagen at gøre. Den ansatte kommer sig godt, siger en talsmand fra Liverpool.
Læs også: Liverpool melder sig ind i kampen om stjernespiller
Stedet for julefesten af den ikoniske kirke i Liverpool. Det er den største katedral og religiøse bygning i hele Storbritannien.


















