Rodgers: Vi er ikke færdige på transfermarkedet
Adam Lallana, Rickie Lambert, Dejan Lovren, Emre Can, Javier Manquillo og Lazar Markovic er nye skikkelser på Anfield, men Brendan Rodgers er ikke færdig. Den skotske manager er meget tilfreds med sin trup, men han håber at kunne et tilføje flere spillere.
– Vi vil stadig gerne gøre nogle forrretninger. Men jeg er helt sikkert tilfreds med, hvordan truppen klarer sig øjeblikket. Vi har stadig spillere, der venter på at komme tilbage fra skade.
– Vi i bestyrelsen ønsker stadig at tilføje mere bredde, og vi håber at kunne gøre nogle forretninger, fortæller Rodgers til klubbens hjemmeside.
33-årige kontraktløse Samuel Eto'o er i dag blevet sat i forbindelse med Liverpool, og det kunne meget vel være på angrebsposten, at der bliver kigget efter forstærkninger. Rodgers råder over Rickie Lambert, Daniel Sturridge og Fabio Borini i angrebet, og sidstnævnte rygtes andetsteds.