Drøje hug til Filip Jörgensens konkurrent
Da Chelsea besejrede Southampton i midtugen var det Filip Jörgensen, der vogtede målet for The Blues.
Det var første gang, at den danske keeper fik spilleminutter i Premier League, og på bagkant høstede han store roser for præstationen.
Men i søndagens møde med Tottenham var Jörgensen, trods den flotte indsats, tilbage på bænken.
I stedet stod Robert Sanchez – og han måtte se sig passeret hele tre gange.
På bagkant er mediet The Standard ude med en kritik af Sanchez. Det sker i den bedømmelse, de har lavet af de individuelle spilleres præstationer.
Her får Sanchez drøje hug.
– Tilbage fra start på trods af, at Filip Jörgensen imponerede i midtugen. Status som nummer ét bliver stadigt sværere at forsvare efter endnu en nervøs præstation, lyder det fra The Standard.
Også mediet Goal er hårde ved Sanchez.
– Indkasserede to bløde mål og forsøgte tilsyneladende at sætte sit hold under pres med en skrækkelig række afleveringer og manglende ro på bolden. Til stor og synlig frustration for Maresca, lyder det i Goals bedømmelse.
Læs også: Vildt: West Ham har haft mestertræner til samtale
Chelsea skal i kamp igen i midtugen. Her gælder det Astana, som The Blues møder på udebane i Kazakhstan. Her må det forventes, at Filip Jörgensen får chancen fra start ligesom det har været tilfældet i de foregående Conference League-kampe.


















