Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Trods 4-0-sejr: Manchester United var middelmådige

Af Emil Plovgaard
02.12.2024 Kl. 14:07

Manchester United vandt søndag med hele 4-0 mod Everton.

Det var således Ruben Amorims første sejr i spidsen for De Røde Djævle, hvor Marcus Rashford og Joshua Zirkzee scorede to mål hver.

LÆS OGSÅ: Svækket defensiv i United: To profiler misser Arsenal-brag

Men det var ikke et resultat, der afspejlede præstationen på banen.

Det mener Dean Ashton fra Sky Sports.

– Jeg mener ikke, at Manchester United var gode. Overhovedet.

– Lige så snart de fik de to mål i første halvleg så de mere komfortable ud på bolden, og de var i stand til at komme bedre gennem Evertons forsvar.

– Der var øjeblikke med kontraangreb, hvor de så elektriske ud, og det er fordi deres spillere er blevet så gode til det.

– Men statistikken afspejler, hvordan denne kamp var. United havde en xG på 0,78, men vandt alligevel 4-0. Der var nærmest ingen forskel på de to hold, når man kigger på xG.

– Det giver dem selvtillid og er imponerende, når man tænker over, at det i virkeligheden var en middelmådig indsats fra Manchester United.

– Jeg var rent faktisk over Everton. Men det er 4-0 og en reel bekymring med de kampe, der kommer nu, siger Ashton ifølge Football365.

LÆS OGSÅ: 375 millioner: Real Madrid vil hente United-stjerne

Med sejren over Everton er Manchester United nu foran både Aston Villa og Everton i Premier League-tabellen, hvor man samtidig kun er fire point fra en kvalifikationsplads, der giver adgang til Champions League.

Seneste nyt

Annonce
Annonce