Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Drogba: En fantastisk følelse

29.07.2014 Kl. 13:23
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I sidste uge hentede Chelsea Didier Drogba hjem på en etårig kontrakt. Den ivorianske angriber blev første gang hentet til klubben i 2004 fra Marseille, og han blev på Stamford Bridge frem til 2012, hvor turen først gik til kinesiske Shanghai Shenhua og senere Galatasaray.

I løbet af de otte år i klubben nåede Drogba at nette 157 gange, og han var endda også på pletten, da The Blues sikrede sig klubbens første Champions League-triumf i 2012.

To år senere er Drogba så vendt hjem. Først udtrykte Jose Mourinho sin glæde over handlen, og nu følger Drogba så op.

– Det er utrolig at være tilbage, en fantastisk følelse. Jeg er glad for at være tilbage, og jeg ser frem til at se de bedste fans, fortæller han til klubbens hjemmeside og tilføjer:

– Det var et let valg at tage, for det er svært at sige nej til Jose og Chelsea. Jeg har så mange gode minder med klubben, og da mulighed bød sig, var det ikke nogen svær beslutning.

– Han (Jose Mourinho red.) fortalte, at en spiller som mig, med den historik jeg har i klubben, burde komme tilbage en dag. Han sagde, at jeg skulle komme tilbage om blive enig med ham, for, selvom jeg forlod klubben, ville jeg stadig være Chelsea-spiller pga. de otte år, jeg tilbragte i klubben. Med al respekt for de to klubber, som jeg har været i de sidste to år, men sådan er det bare.

Annonce