Ung spanier ønsker ny Liverpool-kontrakt
Liverpool FC og Suso har indledt samtaler om en ny kontrakt, da han kun har et år tilbage af sin kontrakt.
Spanieren tilbragte sidste sæson hos Almeria i hjemlandet, da han var udlejet. Men nu vil han gerne vil sit værd i England, og han er ivrig efter at skrive under på en nu kontrakt.
– Vi taler med klubben om en ny kontrakt. Forhåbentlig, vil jeg snart skrive under på en ny kontrakt. Jeg vil blive her, afslørede spanieren over for Liverpool Echo.
Suso vil bruge pre-seasonen til at vise manager Brendan Rodgers, hvor meget han lærte under sit lejeophold i Spanien.
– Jeg ville ud på lån, fordi jeg følte, at når jeg havde min alder skulle jeg spille hver weekend, og føle mig vigtig i en klub. Jeg spillede næsten hver gang og hjalp Almeria med at blive oppe. Jeg var så heldig at spille mod Messi og Ronaldo, men det vigtigste er, at jeg lærte en masse og blev en bedre spiller, tilføjede den rapfodede spanier.