Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Van Gaal: Shaw er ikke fit nok

29.07.2014 Kl. 06:06
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

19-årige Luke Shaw, der blev købt for £27 millioner i Southampton denne sommer, har haft opstartsproblemer i Manchester United. Louis van Gaal har valgt at lade den unge venstreback selvtræne under tirsdagens træning forud for klubbens kamp mod Inter, da han ikke mener, at Shaw er fit nok. 

Shaw trænede alene på FedExField i Washington under tirsdagens træning, mens resten af United-truppen trænede sammen. 

– Han er okay, men jeg ser altid på de individuelle præstationer, og hvad spillerne mangler. Han mangler at være fit, og især fit nok til at gøre, hvad jeg ønsker. Han har brug for at træne alene indtil han er klar, lyder fra van Gaal ifølge The Guardian. 

– Hvor lang tid? Det er vi nødt til at se på, men jeg ved det ikke endnu. Jeg har hørt gode nyheder fra Tony Strudwich (fitnesstræner, red.), men vi er nødt til at tage ét skridt ad gangen. 

Luke Shaw havde problemer på venstrebacken mod AS Roma i klubbens seneste kamp, men kan godt se frem til mere spille i turneringen, hvor Inter Milan og Real Madrid er de næste modstandere. 

Annonce