Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

United har desperat brug for flere forsvarsspillere

28.07.2014 Kl. 10:03
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Og netop en skade har netop sendt den brasilianske højre back, Rafael, hjem fra klubbens træningslejr i USA. Tilbage er nu kun fire forsvarsspillere fra førsteholdet; Chris Smalling, Phil Jones, Jonny Evans og Luke Shaw. Det efterlader Louis Van Gaal med noget af et problem her med mindre end tre uger til sæsonstart. 

Den hollandske manager kan være nødsaget til at hente en eller to nye forsvarere inden sæsonstart. Også Michael Carrick er ude med en skade, som helt sikkert betyder, at han ikke er klar til sæsonens første kamp. Midtbanespilleren har ellers tidligere vikarieret i det centrale forsvar, når skaderne har været mange. 

Igen i dag sættes United i forbindelse med Miranda fra Atletico Madrid, men det er yderst tvivlsomt om de spanske mestre vil sælge deres forsvarsprofil, når klubben allerede har mistet Filipe Luis. I stedet vil Manchester United måske sætte alt ind på sikre sig Mats Hummels, som tidligere er blevet rygtet til De Røde Djævle. Et alternativ kan være, at Van Gaal er tvunget til at hive en eller flere af klubbens unge forsvarstalenter op i førsteholdstruppen. Det er dog ikke optimalt. 

Annonce