Rodgers: Sturridge kan godt undvære Suarez
Daniel Sturridge og Luis Suarez blev sidste sæson kaldt for en af de farligste angrebsduoer nogensinde. De scorede tilsammen 52 mål i ligaen, hvilket er yderst imponerende – Luis Suarez scorede 31, mens Daniel Sturridge scorede 21 mål. Nu er der kun Sturridge tilbage, men det gør nu ikke manager Brendan Rodgers særlig nervøs.
– De gange, Sturridge har spillet på toppen uden Suarez ved sin side, har han vist, hvilke kvaliteter han har, forklarer Brendan Rodgers ifølge Tribalfootball.com.
– Men det afhænger ikke kun af en enkelt spiller. Vores styrke ligger på hele holdet. Da jeg ankom til klubben, blev Suarez kritiseret for ikke at score nok mål, men det blev modbevist.
– De sidste par år har bevist, at man nok skal score mål, bare der skabes nok chancer. Men det hele handlede ikke om Suarez. Han scorede 31 mål ud af 201 i alt.
– Hele holdet kan score mål, og derfor er jeg sikker på, at vi godt kan undvære Suarez. Daniel Sturridge kommer også til at fungere uden, er jeg sikker på, fastslår Rodgers.