Arsenal-stjerne vil spille med brækket tå
Declan Rice forventes at spille, når Arsenal søndag tager den korte tur til Stamford Bridge.
Englænderen har brækket en tå, men er klar på at spille igennem smerten mod Chelsea. Det skriver flere engelske medier, herunder The Athletic, The Mirror og The Telegraph.
At skaden er en brækket tå er ikke bekræftet af Arsenal. Mikel Arteta har fortalt, at Rice fik en skade i foden under kampen mod Newcastle i lørdags. Midtbanespilleren gjorde kampen færdig, men missede både tirsdagens træning og onsdagens nederlag til Inter.
Ifølge Daily Mail vil Rice blive undersøgt i de kommende 48 timer, hvorefter en beslutning om Chelsea-kampen tages.
Rice blev torsdag udtaget til det engelske landshold, som i de kommende 10 dage spiller to Nations League-kampe.
Rice fik en pause mod Preston i Carabao Cuppen, men ellers er det kun opgøret mod Tottenham, hvor han havde karantæne, som han før Inter-kampen havde misset.
Den 25-årige spillede samtlige ligakampe i den seneste sæson, og i de forudgående to havde han blot siddet udenfor i samlet tre kampe.


















