Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ugens portræt: Fernando

15.07.2014 Kl. 16:12
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Fernando Francisco Reges blev født den 25. juli 1987, men er bedre kendt som Fernando. I FC Porto havde han kælenavnet Barack Obama grundet Fernando og den amerikanske præsidents lignende udseende.

Brasilianeren, der også holder portugisisk pas, begyndte sin karriere i den lille brasilianske klub Vila Nova i den brasilianske tredje division, men han blev hurtigt opsnappet af FC Porto efter hans imponerende præstationer for de senere vindere Brasilien ved det sydamerikanske U-20 mesterskab i 2007.  

Selvom Porto lige havde købt Fernando, så tilbragte han sin første sæson i Europa på lån hos de daværende portugisiske ligakolleger Estrela da Amadora, hvor han fik vigtig erfaring som en ubestridt starter.  Her fik 20-årige Fernando 26 kampe på den defensive midtbane, hvor han hjalp Estrela da Amadora til en 13. plads den sæson.

Han imponerede Porto så meget, at han sæsonen vendte tilbage til storklubben, for straks at cementere sin plads på holdet, hvor han startede samtlige ligakampe samt 10 kampe i UEFA Champions League.

I sæsonen efter fik 22-årige Fernando sit endelige gennembrud, som han forsatte sine stærke defensive præstationer, herunder udnævnelsen som kampens spiller i en Champions League-kamp mod Manchester United.

Se højdepunkterne fra Fernandos gennembrudssæson, 2009/10 her:

 

Han fortsatte sin fine form i 2010/11-sæsonen, hvor han var fast mand på den tidligere Chelsea- og Tottenham-manager Andre Villas-Boas’ Porto-mandskab, der denne sæson sikrede sig The Triple ved at vinde mesterskabet, pokalen og UEFA Europa League.

Det blev efterhånden klart, at det kun var et spørgsmål om tid, før større europæiske klubber ville få øjnene op for Fernando og klubber som Juventus, Inter, Roma og Liverpool blev alle meldt interesseret i brasilianeren i 2011.

Klubberne ville dog vente og se, om Fernando kunne holde niveau i de efter følgende sæsoner. Siden da har han spillet tre sæsoner med højt bundniveau for FC Porto både i ligaen og Champions League – så godt at Portugal meget gerne ville have haft Fernando med til det netop overståede VM, men FIFA afviste Portugals anmodning om spilleberettigelse, fordi han spillede for det brasilianske U-20 landshold tilbage i 2007.

Selvom han ikke kom med til VM for hverken Brasilien eller Portugal, har Fernando gjort nok til at overbevise Manchester City om, at han har niveauet til at begå sig i verdens bedste liga.

Porto er per tradition kendt for deres stærke offensive spil. Fernando spillede som den kontrollerende brik på det altid offensive Porto-mandskab, og han har været meget vigtig for Portos succes gennem de senere år.

Han er en stærk og kompromisløs midtbanespiller, der er blandt de bedste i verden, når det kommer til at erobre bolden. Han er en eminent tackler, der sjælendt sætter en fod forkert, og han er særlig dygtig i de glidende tacklinger.

Som den brasilianer han er, besidder han også god teknik og imponerende pasninger for en spiller på hans position. Fernando råder også over et kraftfuld spark, og han har lejlighedsvis scoret nogle strålende langskudsmål.

Fernando falder som regel dybt i banen – gerne ned lige foran midtstopperne – men han kan også i et hvis omfang angribe i kontrafasen.

Som udgangspunkt må man gå ud fra, at Fernando kommer til at kæmpe om spilletiden med sin landsmand Fernandinho. Vi har derfor lavet en sammenligning mellem de to spiller fra deres Champions League-kampe i forrige sæson. Bedømt ud fra statistikerne, så ser Fernandos muligheder for spilletid mindst lige så gode ud som Fernandinhos.  

Annonce