Topdommer dømmer Arsenal - Tottenham
Det bliver en af Englands mest rutinerede og bedste dommere, der skal dømme søndagens storkamp.
Premier League har således bekræftet, at det bliver Anthony Taylor, som skal passe fløjten på Emirates Stadium. Her mødes Arsenal og Liverpool søndag klokken 17.30.
Se dansker score på flot langskud
Den 46-årige dommer har dømt på det øverste niveau i årevis, og han regnes for at være blandt ligaens tre bedste dommere.
Indtil videre i denne sæson har Taylor dømt syv Premier League-kampe, hvor han har uddelt et rødt kort og tre straffespark.
Det var desuden også ham, der var dommer i kampen mellem Bournemouth og Chelsea, hvor der faldt 14 gule kort – og dermed slået rekord.
Han har også allerede dømt to Liverpool-kampe denne sæson. Begge gange har været med The Reds på udebane.
Søndagens opgør bliver første gang denne sæson, at han skal dømme en kamp med Arsenal på banen.
Det bliver urutinerede Sam Barrott, som er fjerdedommer, mens Michael Salisbury er kampens VAR-dommer.


















