Frustreret bænkevarmer vil væk: Fra Real Madrid til Manchester City?
Manchester City holder øje med Arda Gülers situation hos Real Madrid.
Den tyrkiske landsholdsspiller har kæmpet om minutter i denne sæson til trods for en forrygende afslutning på sæsonen i den seneste kampagne og fornemme præstationer for Tyrkiet ved sommerens EM-slutrunde i Tyskland.
Læs også: BREAKING: Haaland i forhandlinger
Det tyrkiske medie Fanatik skriver, at Güler overvejer sin fremtid, og at han muligvis vil tvinge et skifte igennem i det kommende transfervindue til januar.
Og iblandt bejlerne er efter sigende City, der ser Güler som en mulig afløser for Kevin de Bruyne.
Det vil være et drastisk skridt at forlade Real Madrid, men det kan være, at det er det, der skal til for at sætte skub i den snart 20-årige tyrkers udvikling herfra.
De Bruyne har kontraktudløb ved udgangen af sæsonen og er angiveligt et transfermål for den kommende MLS-klub San Diego FC.
Den belgiske journalist Sacha Tavolieri skrev for nylig i en klumme for schweiziske Sky Sport om belgierens fremtid.
Han hævder, at de forsvarende Premier League-vindere ønsker at forlænge med belgieren, og at Pep Guardiolas mandskab har indledt forhandlinger herom.
Han har modtaget opkald fra Al-Nassr, hvor klubbens store stjerne, Cristiano Ronaldo, har opfordret klubben til at hente City-stjernen.
Hans kone, Michèle Lacroix, foretrækker dog USA frem for et skifte til Saudi-Arabien af hensyn til børnene.
Selv foretrækker belgieren, der er forelsket i amerikansk kultur, også et skifte til MLS, hvor tempoet er en del langsommere end i Premier League. Han ser også USA som et godt sted at slå sig ned med sin familie.
San Diego FC, der fra 2025 træder ind i MLS, har tilbudt det mest konkrete og seriøse forslag til De Bruyne.
Læs også: 298 millioner: Tottenham favorit til at hente tidl. City-komet
Tavolieri beretter, at de tilbyder 20 millioner amerikanske dollars, svarende til 138 millioner kroner, hver sæson i bruttoløn. Det svarer tilnærmelsesvist til hans kontrakt hos City.


















