Agent bekræfter: Helenius færdig i Villa
Nicklas Helenius har ikke haft et drømmeophold i Premier League og Aston Villa, hvorfor danskeren nu forlader det engelske
Flere klubber har været nævnt, men nu kan et skifte hjem til Aab ligge i kortene – spørger man Helenius' agent Mads Bach Lund, så er det i hvert fald den foretrukne destination. Agenten udtaler således til Nordjyske:
– Nicklas har ét stort ønske. Det er at komme hjem til AaB igen. Men han kan heller ikke vente på ubestemt tid. Mandag skal han stille til træning i Aston Villa, og tirsdag tager AaB på træningslejr. Set fra vores synspunkt er det oplagt, at Nicklas skal med på den, hvis han altså skal retur til AaB, siger Mads Bach Lund og uddyber:
– Opholdet i Villa er ikke gået, som vi håbede. Det er der forskellige grunde til, som vi ønsker at holde for os selv. Men Nicklas er nået en alder, hvor han skal spille, og det kommer han næppe til hos Aston Villa, siger Lund slutteligt.
23-årige Helenius har blot fået tre Premier League-kampe, siden han sidste sommer kom til Villa Park fra Aab.