Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Legende: Liverpool skal støtte Suaréz

29.06.2014 Kl. 12:26
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Suaréz, der blev hentet til Liverpool i 2011 af netop Dalglish for £22,8 millioner, har fået en straf i kølvandet på biddet, som betyder, at han ikke have noget at gøre med fodbold i fire måneder, og det går naturligvis også ud over Liverpool, der dermed ikke har angriberen med i sæsonens første to og en halv måned.

Sydamerikaneren påstår fortsat, at han ikke bed Chiellini med vilje, og at han i stedet faldt med munden åben. Den forklaring holder dog ikke, og indtil videre har Liverpool forholdt sig rolige. Kenny Dalglish mener, at klubben skal støtte op om angrebsstjernen.

– Jeg tror ikke, at Liverpool vil vende ryggen til Suarez, selvom han skal afsone karantænen. Selvfølgelig er det et hårdt slag for klubben at klare sig uden ham i sæsonens start, siger Dalglish ifølge Independent.

– Det virker hårdt, specielt fordi han har været i en anden varetægt i de seneste par uger. Liverpool havde ingen kontrol over ham. 

– Man skal ikke bare vende ryggen til én, fordi han har gjort noget forkert. 

Annonce