Raheem Sterling har fået sit nummer i Arsenal
Raheem Sterling er blevet udstyret med nummer 30 hos Arsenal.
Det offentliggør klubben i en meddelelse tirsdag.
Læs også: Dansker er med på rundens hold
Den 29-årige engelske kantspiller tilsluttede sig klubben på en lejeaftale fra Chelsea på transfervinduets sidste åbningsdag.
Mandag mødtes Sterling med sine nye holdkammerater til træning, skriver lokalavisen London Evening Standard, og da han ikke er udtaget til landsholdet, kan han bruge de næste to uger på at komme i form inden en mulig debut mod Tottenham.
Nummer 7, som Sterling ellers har båret i både Manchester City og Chelsea, var af gode grunde ikke ledigt, da Bukayo Saka for tiden bærer dette nummer.
Målmanden Matt Turners afsked med klubben har gjort nummer 30 ledigt. Tidligere er det også blevet båret af alsidige Ainsley Maitland-Niles samt Rio Miyaichi og Yossi Benayoun.
Der var da også andre muligheder, som Arsenal kunne have tildelt Raheem Sterling, såsom nummer 10, nummer 14 eller nummer 21, der er blevet ledige efter afgange af Emile Smith Rowe, Eddie Nketiah og Fabio Vieira.
Læs også: Arsenal-spiller ude i to måneder
Foruden Manchester City og Chelsea, har Sterling, der er født i Kingston, Jamaica, også tørnet ud for Liverpool, hvor han skiftede til klubbens ungdomsakademi i 2010.


















