Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Romano: To ting skal løses før Osimhen-transfer

02.09.2024 Kl. 23:24
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Victor Osimhen nærmer sig et overraskende skifte til Galatasaray, men først er der to ting, der skal afklares, lyder det fra den normalt velinformerede transferjournalist Fabrizio Romano.

Napoli-stjernen var rygtet til Premier League i store dele af det i England netop overståede transfervindue, men sådan gik det som bekendt ikke.

Læs også: Liverpool vil handle hos rivalerne

I stedet kan Osimhen nu drømme om sydlige himmelstrøg og en hektisk atmosfære i Istanbul, hvor der altid er knald på.

Der er dog lige to ting, der skal ordnes først, lyder det fra Romano.

– Victor Osimhen og hans lejr er endnu ikke rejst til Istanbul endnu, da de venter endelig godkendelse på de sidste to klausuler.

– Galatasaray har endnu ikke accepteret klausulen om, at aftalen kan ophæves, såfremt der kommer en topklub i januar.

– Derudover ønsker han også sin frikøbsklausul hos Napoli sat ned til 559 millioner kroner, skriver Romano.

Nigerianeren har selv sagt god for skiftet, lød det fra Romano tidligere på dagen.

– Victor Osimhen er nået til enighed med Galatasaray om en lejeaftale.

– Osimhen har nu bedt Napoli om, at frikøbsklausulen fremover bliver 559 millioner kroner i stedet for 970 millioner kroner.

– Han ønsker en særlig klausul, så han kan ophæve sin kontrakt i januar, såfremt topklubber henvender sig om et skifte.

– De endelige punkter i aftalen bliver nu diskuteret, skriver Romano.

Osimhen er blevet frosset helt ud i Napoli, da det ikke endte med at blive til et sommerskifte for den nigerianske stjernespiller.

Der var ellers heftig interesse fra både Chelsea og Al-Ahli, men parterne kunne ikke blive enige om en aftale.

Derfor er Osimhen stadig i Napoli, der ikke vil bruge ham. Samtidig er han heller ikke interesseret i at være i den italienske storklub.

Tiden vil nu vise, hvorvidt Galatasaray er i stand til at blive enig med Napoli. Der er lige nu forhandlinger om en lejeaftale.

Læs også: ‘Hans tid er forbi’: Journalist antyder Ten Hag-exit

Transfervinduet i Tyrkiet er åbent i 11 dage endnu, så der er god tid for Galatasaray.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce