Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Officielt: Sancho skifter til Chelsea

31.08.2024 Kl. 20:31
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Jadon Sancho skifter Manchester United ud med Chelsea.

På sin hjemmeside oplyser den engelske klub, at Jadon Sancho er blevet hentet i Manchester United på en lejeaftale. Den indeholder også en forpligtelse til at købe Sancho, hvis klubben havner i top 14 denne sæson.

– Jeg er virkelig begejstret over at være her. Jeg voksede op i London, og jeg er glad for at være tilbage, siger Sancho. 

– Manageren fortalte mig om projektet, og for en ung spiller er det spændende. Forhåbentlig kan jeg bringe mål og assists til Stamford Bridge. 

Det beløb ligger mellem 175 og 220 millioner kroner. Jo højere Chelsea slutter, jo mere skal klubben betale for Jadon Sancho, kan The Telegraph fortælle.

Englænderen var tidligere også sat i forbindelse med Juventus, men det er Chelsea, som ender med at hente ham.

Hos Chelsea skal Sancho forsøge at fortsætte de gode takter, han viste under sit lejeophold hos Dortmund i sidste sæson.

Læs også: Vanvidsrygte florerer om Darwin Nuñez

Som barn var Sancho fan af Chelsea, og han har tidligere udtalt, at Frank Lampard og Didier Drogba var hans idoler.

I sine tre år hos Manchester United har der været meget ballade om Sancho, som blandt andet ragede uklar med Erik ten Hag.

Manchester United betalte mere end 630 millioner kroner for at købe ham i Dortmund i sommeren 2021. Klubben vil dog næppe føle, at de har fået valuta for penge.

Sancho er således noteret for 83 kampe for Manchester United, hvor det er blevet til 12 scoringer og seks assists.

Seneste nyt

Annonce
Annonce