Carroll kan ikke vente til næste sæson
Den engelske frontløber Andy Carroll har haft en turbulent karriere indtil videre med mange skader og blandet succes, men trods flere skader er den tårnhøje angriber værdsat på Boleyn Ground, hvor han til næste sæson får en ny angrebsmakker i form af argentinske Mauro Zarate.
En nu skadesfri Andy Carroll glæder sig da også voldsomt meget til den kommende sæson, som han har store forventninger til.
– Jeg kan ikke vente til den nye sæson. Jeg ville ikke slutte den sidste for at være ærlig, for jeg følte mig stadig frisk, og jeg vill spille flere kampe, idet jeg missede mange i den første halvdel af sæsonen, meddelte han til klubbens hjemmeside.
– Vi havde en stor samtale i klubben efter den sidste kamp omkring positiverne, og de hårde tider omkring nedrykningskampen, men manageren, staben og alle gutterne havde troen på, at vi kunne gøre det bedre, og det gjorde vi heldigvis.
– Nu har vi fokus på at arbejde hårdere, og vi ser alle frem til den nye sæson, afsluttede Carroll, der ikke kom i betragtning til den engelske VM-trup
Andy Carroll leverede samlet set to scoringer og fem assists, da han vendte tilbage fra sit skadesforløb.