Højlund skadet: Ten Hag giver opdatering
Rasmus Højlund og Leny Yoro udgik med skader i nattens træningskamp. Nu har Erik ten Hag sat ord på situationen for duoen.
Hollænderen kunne dog ikke fortælle en hel masse om tilstanden for Højlund og den franske forsvarer.
– Selvfølgelig er det for tidligt (at vide noget om deres skader, red.), og vi må vente over 24 timer. Så ved vi forhåbentlig mere, siger Erik ten Hag.
– Vi var især påpasselige med Leny, fordi han kun har trænet 50 procent af gangene. Han skal op på mere, mens vi skal være positive og se, hvad der sker.
Manchester United spillede mod Arsenal, hvor Højlund tidligt i opgøret fik scoret til 1-0.
– Jeg synes, det var et rigtig godt niveau for tredje uge af opstarten. Men i første halvleg synes jeg, at vi var det bedste hold.
– Vi scorede et rigtig godt mål. En god bold i dybden fra Rashford, og så lavede Højlund et godt træk og scorede. Jeg var meget tilfreds.
– Vi skabte også flere gode chance, og så indkasserede vi et mål, der var offside.
Arsenal endte med at vinde opgøret 2-1. Efterfølgende afholdt holdene en straffesparkskonkurrence, som Manchester United vandt 4-3.


















