Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Oliemastodonter interesseret i PL-storklub

13.05.2014 Kl. 07:23
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Storklubben Aston Villa blev for mindre end fireogtyve timer siden sat til salg, og ifølge lokalt medie kan Birmingham-klubben blive den nye Manchester City. Flere arabiske rigmænd skulle være interesseret.

Efter otte år i klubben besluttede amerikanske Randy Lerner i går sig for at sætte Birmingham-klubben Aston Villa til salg, og denne beslutning kan muligvis lede klubben ind i en ny storhedstid.

Dette meddeler lokale Birmingham Mail her til morgen, og forklarer endvidere, at både amerikanske- og især arabiske rigmænd skulle være interesseret i at smide et bud på klubben, der i et utal af år har været en del af Englands fineste selskab, og har en massiv fanbase bag sig. Finanseksperten Peter Knowles tror på, at klubben kan blive solgt for et beløb i omegnen af £200-250 millioner, og regner med en snarlig afgørelse.

– Hvis der findes nogle rigmænd derude, som har lommen fuld af penge, og som gerne vil købe en Premier League-klub, så har de mere end nogensinde før chancen for at købe sig til ligaen, præcis som Manchester City har gjort det, forklarede finanseksperten, der har sit speciale indenfor fodboldverdenen.

– Jeg har hørt, at der er potentielle amerikanske bud, men der er klart størst sandsynlighed for, at den nye ejer bliver fra Mellemøsten eller arabisk. Araberne vil helt klart være i spil, grundet deres store mængde af oliepenge, men det kunne også blive fra Mellemøsten, Singapore eller Malaysia, afsluttede Knowles til The Birmingham Mail.

Amerikanske Randy Lerner betalte i 2006 £62,2 millioner for at købe Aston Villa, og står trods et salg på mere end £200 millioner til at tabe penge på storklubben fra Englands næststørste metropol.

Annonce