Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Pellegrini: Vi skal vinde mesterskabet nu

08.05.2014 Kl. 06:32
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Manchester City skulle bruge lidt over en time på at få hul på bylden, da man i går besejrede Aston Villa med hele 4-0.

De kan med stor sandsynlighed løfte trofæet, hvis de blot få et enkelt point mod West Ham i den sidste kamp, men Manuel Pellegrini forventer en sejr.

– Nu kan vi tale om titlen. Vinder vi næste kamp, vinder vi mesterskabet. Vi kunne ikke tale om det på samme måde før denne kamp, for vi skulle først slå Aston Villa, siger Pellegrini til SkySports.

– Jeg forventer selvfølgelig at vi vinder titlen, nu hvor vi fører i tabellen. Men det har været en mærkelig sæson, for vi har stort set ikke haft førstepladsen. Alle sagde, at vi var favoritter, men vi var ni point bag Liverpool og otte bag Chelsea.

– Vi havde tre kampe i hånden, men vi skulle vinde alle de kampe. Nu fører vi endelig an og jeg håber ikke, at vi smider det væk på søndag, siger manageren.

Annonce