Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Coloccini bliver hos Newcastle

06.05.2014 Kl. 15:02
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Fabio Coloccini har længe været sat i forbindelse med et skifte væk fra Newcastle. Rygterne startede efter, at Coloccini fik afvist et ønske om, at skifte tilbage til argentinsk fodbold sidste sæson. 

Piben har sidenhen fået en anden lyd hos den argentinske forsvarsprofil, der skal til VM med Argentina til sommer. Coloccini udtaler nemlig, at han er fast besluttet på at blive hos Newcastle:

– Jeg bliver helt sikkert hos Newcastle.

– Tidligere havde jeg nogle personlige problemer, som gjorde det svært for mig, men disse er løst i dag.

Coloccini undskylder samtidig til klubbens fans, som gennem de seneste par måneder har været vidne til et Newcastle-mandskab uden nogen form for spillelyst:

– Vi har ikke leveret på et acceptabelt niveau i de seneste par måneder.

– Vi er dog fast besluttet på, at få en god afslutning på sæson, så vi kan se hinanden i øjnene når sæsonen er færdigspillet.  

Annonce