Mourinho: Oscar ingen ægte 'Blue'
Efter at kritisere hans belgiske stjerne, Eden Hazard, har Mourinho nu stillet spørgsmålstegn ved Oscars engagement i Chelsea.
De spørgsmålstegn ved Oscars fremtid lurede i luften efter kommentarer, hvor han syntes at være mere bekymret over det forestående VM end klubbens Premier League titeludsigter.
– Han var vores bedste spiller fra august til december, men efter det har det været op og ned. Han dykkede på et afgørende øjeblik af sæsonen. Han havde skader, han kunne ikke træne, var hele tiden skuffende, sagde Mourinho til engelske medier.
Så, i en knap så skjult hentydning til Oscars tilsyneladende prioritering af land, før klub, tilføjede han:
– Jeg kan forestille mig, at han vil være i fuldt vigør om et par uge – og i løbet af VM vil han stråle. Disse ting, kan jeg ikke gøre noget ved.
Han tilføjede, at han elsker de engelske spilleres mentalitet og ville ønske, at de andre spillere kunne lære af dem med hentydning til blandt andre Oscar og Eden Hazard.
– Jeg elsker de engelske spilleres mentalitet. Det er måden, de træner på, måden de giver sig selv 100 procent, måden de føler for fodbolden.
– Hvorfor kan de andre ikke lære af dem?
– Alle de andre her skal forbedre sig, ligesom Willian har.
– Men du kan ikke lykkes med alle. Når alt kommer til alt, er det oppe til dem selv.