Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Lukrativ kontrakt: Manchester United byder på stjerne

01.05.2024 Kl. 14:05
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Manchester United har tilbudt Ronald Araujo fra FC Barcelona en lukrativ kontrakt.

Sådan lyder meldingen fra den store spanske sportsavis AS onsdag.

Avisen skriver i samme ombæring, at den uruguayanske landsholdsspiller i stor grad lader sig påvirke af, hvad der sker rundt omkring ham på transfermarkedet i øjeblikket.

Den store interesse for Araujo har desuden ført til, at hans repræsentanter har bedt FC Barcelona om et møde for at få forbedret hans kontrakt.

I øjeblikket tjener Araujo omtrent 1,1 million kroner i sin kontrakt hos FC Barcelona, men han kan se frem til en stor lønforhøjelse, hvis meldingen står til troende.

Manchester United satser efter sigende stort på at gøre Araujo til en af sommerens store signings.

Sydamerikaneren skrev for to år siden under på en kontrakt, som indeholder en frikøbsklausul på en milliard euro, svarende til 7,5 milliarder kroner.

Så mange penge skal interesserede klubber dog med al sandsynlighed ikke af med.

I stedet satser FC Barcelona på, at Araujo, som der også er interesse for fra FC Bayern München, kan indbringe 100 millioner euro, svarende til 750 millioner kroner.

LÆS OGSÅ: Afsløring: Neville afviste trænerjob i Premier League

Seneste nyt

Annonce
Annonce