Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Manchester United frustreret: Kontakter Premier League

Af Emil Plovgaard
11.04.2024 Kl. 16:19
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Ledelsen hos Manchester United har tænkt sig at kontakte Premier League.

Dette for at udtrykke bekymring over kampttidspunktet til udekampen mod Crystal Palace i næste måned.

Premier League har skemalagt kampen til 6. maj klokken 21 dansk tid, og det er en helligdag i Storbritannien.

Det betyder, at det er forbundet med store udfordringer for de medrejsende fans at komme frem og tilbage.

Det er nemlig blevet sent, når kampen er slut, og så er det ikke sikkert, at alle, hvis nogen, transportformer er tilgængelige.

– Vi deler jeres frustration og anerkender de logistiske udfordringer, der er blevet sakbt for vores fans, ved at tildele denne kamp et tidspunkt som klokken 21 (dansk tid) på en helligdag i London.

– Vi ønsker at informere jer om, at vi kontakter Premier League vedrørende dette anliggende, og vi vil gerne bede om større overvejelse for kamprejsende tilhængere, når kampttidspunkter skal diskuteres med TV-stationer.

– For at støtte vores medrejsende fans, er vi glade for, at vi har indgået en aftale med vores samarbejdspartner, Adidas, som gør, at vi kan tilbyde gratis busrejse for tilhængere, som tager turen til Selhurst Park fra Manchester. Tak for jeres utrolige støtte, skriver klubben på sin hjemmeside.

Manchester United er fortsat på jagt efter en kvalifikationsplads til Champions League, selvom man ligger 11 point efter Aston Villa med en kamp i hånden.

En sejr i den kamp vil dog mindske hullet til at være otte point, som så skal hentes på seks runder.

LÆS OGSÅ: Hvad bliver der af Manchester United-spiller?

Annonce