Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Avis: Erik ten Hag skal til fremtidssamtale

Af Emil Plovgaard
23.02.2024 Kl. 16:57
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Erik ten Hag skal mødes med ledelsen i Manchester United efter denne sæson, hvor hans fremtid skal diskuteres.

Det skriver Daily Mirror.

Den hollandske manager har været under kraftig beskydning i indeværende sæson, hvor denne sæsons resultater indtil videre ikke har kunnet måle sig med sidste sæsons ditto.

I de seneste syv kampe er det dog blevet til seks sejre for De Røde Djævle.

Ten Hags nuværende kontrakt med Manchester United udløber i sommeren 2025, og der er endnu ikke forhandlinger om en forlængelse, lyder det i samme ombæring.

Ny melding: Firdobbelt Champions League-vinder forlader Manchester United

Den britiske multimilliardær Sir Jim Ratcliffe, der kort før jul overtog 25 procent af aktierne i klubben sammen med det sportslige ansvar, har endnu ikke truffet en beslutning om manageren, og han ønsker at vente til efter sæsonen.

Ten Hag har dermed resten af sæsonen til at bevise, at han er den rette for Ratcliffe og kompagni.

Medie: Ratcliffe-udmelding har skabt bekymring i United

– Jeg kommer ikke til at kommentere på Erik ten Hag, for det ville være upassende.

– Men hvis man ser på de 11 år, der er gået siden David Gill (klubbens tidligere administrerende direktør, red.) og Sir Alex Ferguson forlod klubben, så har der været en række trænere, heriblandt nogle meget gode. Og ingen af dem har været succesfulde eller overlevet i jobbet særligt længe.

– Og man kan ikke skyde skylden på alle trænerne. Den eneste konklusion, man kan drage, er, at miljøet, de arbejder i, ikke fungerer, sagde Ratcliffe for nylig.

Læs de seneste nyheder om Manchester United her.

Annonce