Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Medie: De Gea forhandler med denne klub

28.01.2024 Kl. 13:54
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

David De Gea har stået uden en klub siden afskeden med Manchester United efter sidste sæson. Nu kan der dog være ved at ske noget på klubfronten for den spanske målmand. 

Ifølge Daily Mail er han nemlig i forhandlinger med en ny klub om et skifte med omgående virkning. 

Det er Al-Shabab fra Saudi Arabien, som forhandler med David De Gea på nuværende tidspunkt, lyder meldingen fra den engelske avis. 

Al-Shabab har på nuværende tidspunkt den 33-årige Seung-Gyu Kim som førstemålmand, men det vil De Gea formentlig lave om på. 

33-årige De Gea er blevet sat i forbindelse med flere klubber, men han har ikke taget imod et nyt klubtilbud. 

Efter mere end halvt års fodboldpause kan der dog nu ske nye ting i spanierens karriere. 

De Gea nåede at spille 415 Premier League-kampe for Manchester United, og han var i en årrække blandt verdens bedste målmænd.

På nuværende tidspunkt er Al-Shabab også i gang med at styrke truppen. Ivan Rakitic er således blevet hentet i Sevilla, og både Hakim Ziyech og Miguel Almiron er også sat i forbindelse med klubben.

I øjeblikket er Al-Shabab på 11. pladsen i den bedste række i Saudi Arabien. Klubben har også blot en af sine seneste syv ligakampe. 

Følg med i Transfer Live i de sidste dage af transfervinduet.

Annonce