Forventede startopstillinger: Tottenham – Manchester City
Det er en af de helt store kampe, der venter i FA Cuppens fjerde runde fredag aften. Her skal Tottenham nemlig op mod Manchester City.
Begge hold har i perioder spillet forrygende fodbold i denne sæson, og de har begge haft en kort vinterpause nu.
Det er således mindst 12 dage siden, at de har været i aktion sidst. Derfor kan vi også forvente to friske mandskaber, der går på bane på Tottenham Hotspur Stadium i aften.
Hos hjemmeholdet vil James Maddison være tilbage igen efter en skadespause på næsten tre måneder. Det er en rigtig god nyhed for Ange Postecoglou, for den engelske midtbanespiller har været savnet.
Manchester City har i ugens løb haft Erling Haaland tilbage på træningsbanen. Alligevel kommer nordmanden dog ikke til at spille en rolle i opgøret. Her kan du læse mere om, hvor slem hans skade egentlig har været.
Derimod har Kevin De Bruyne haft mere tid til at ramme sit topniveau efter en lang pause grundet en skade.
Her er vores bud på, hvordan Tottenham og Manchester City stiller op til aftenens kamp i verdens ældste pokalturnering.
Tottenham (4-3-3): Vicario; Porro, Romero, van de Ven, Udogie; Højbjerg, Bentancur, Skipp; Kulusevski, Richarlison, Werner
Manchester City (4-3-3): Ederson; Walker, Stones, Dias, Gvardiol; De Bruyne, Rodri, Silva; Foden, Alvarez, Doku
Kampen sendes på 6’eren, og der er kampstart klokken 21.00.