Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rygter om transfer: Nu reagerer Karim Benzema

24.01.2024 Kl. 13:02
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tidligere på måneden stemplede Karim Benzema 17 dage for sent ind hos sin nuværende arbejdsgiver Al-Ittihad.

Der har været meldinger om utilfredshed fra den 36-årige franskmand, der angiveligt har bedt om et skifte.

Nu har han selv kommenteret på rygterne.

– Det er komplet falsk. De franske medier ved ikke, hvad de skal opfinde længere. Desto større, desto bedre, lyder det fra Benzema til L’Equipe ifølge Daily Mirror.

Benzema er blevet sat i forbindelse med Premier League, hvor Arsenal, Chelsea og Manchester United har været nævnt som mulige bejlere.

Spillerens tidligere arbejdsgiver Olympique Lyon har også været nævnt som en potentiel kandidat til Benzemas kommende klub.

Han vandt fire Ligue 1-titler med Les Gones, efter at han brød igennem på klubbens førstehold i 2004.

Al-Ittihad har endnu ikke modtaget bud på Benzema, lyder det.

Klubben vender tilbage i aktion 4. februar, og det er endnu uvist, om Benzema er at finde i Al-Ittihad efter transfervinduets lukning.

Følg med i Transfer Live her.

Annonce