Super League er klar: 20 klubber har sagt ja
Bliver Super League nogensinde til noget? Noget kan måske tyde på, at der lige nu er noget i gære.
For hvis man skal tro medstifteren af firmaet bag projektet, er der indtil videre kommet tilslutning fra 20 klubber. Dermed er der også nok klubber til at starte turneringen, lyder det.
– Siden den 21. december har vi talt med omkring 50 klubber. 20 af dem er meget, meget motiverede af projektet, siger Anas Laghrari til Ouest-France.
– Vi har allerede nok klubber til at starte en turnering. Jeg ønsker ikke at nævne deres navne, fordi jeg ikke vil afsløre dem.
Hvilke klubber, der er tale om, kan man altså kun gisne om. Det virker dog meget usandsynligt, at der er tale om Premier League-klubber.
For de engelske klubber er der nemlig lavet en regel om, at det vil koste en stor bøde og enorm pointstraf at blive en del af Super League.
Udbryderligaen vandt i december en retssag mod UEFA og FIFA, men indtil nu har der ikke været antydninger om, at noget var på vej.
Real Madrid og Barcelona har aldrig meldt sig ud af Super League-projektet, mens Juventus har været meget vage i sin kommunikation.
Alle Premier League-klubber var hurtige til at trække sig, da projektet så dagens lys for nogle år siden. Dengang var fansene meget utilfredse med planerne. Det viste sig at blive afgørende.
Der har også været meldinger om, at både FC København og Brøndby er blevet kontaktet af Super League. Det har Brøndby dog sidenhen afvist. FCK har imidlertid ikke kommenteret på det.
Følg vores Transfer Live gennem hele januar.
Lige nu er der desuden et rygte om en dansker, der er på vej til at skifte klub. Det skifte ser ud til at være meget tæt på, og den historie kan du læse meget mere om lige her.