520 millioner: Storklub laver transferplaner
Trods stenrige ejere kan Newcastle ikke gå transferamok og købe spillere, som de har lyst til.
Premier Leagues profit- og bæredygtighedsregler gør, at alle klubber skal tænke sig godt om, når det kommer til deres investeringer.
Seneste bevis på det er Everton, som i sidste måned fik tildelt en pointstraf, hvor de fik fratrukket ti point. En straf, som The Toffees efterfølgende har appelleret.
Newcastle befinder sig også lige på vippen af reglerne, hvor Premier League-klubberne maksimalt må have et økonomisk tab på £105 millioner over tre sæsoner.
Ved det seneste regnskab kunne Newcastle vise et økonomisk tab på £73 millioner. Dog skal det nævnes, at indtægter fra nye sponsorater og Champions League-kvalifikation ikke var medregnet.
For 2021/22-sæsonen havde de også et tab på £70 millioner, og det gør, at Newcastle skal tænke sig grundigt om.
Derfor vil de også sælge ud i dette transfervindue og næste transfervindue for at få penge i kassen, og ifølge Football Insider har The Magpies i sinde at sælge ud for £60 millioner.
Det svarer til 520 millioner kroner.
Tidligere på måneden fortalte Newcastles administrerende direktør, Darren Eales, at de måske kunne blive tvunget til at sælge en af klubbens profiler.
– Det er svært at sige om specifikke spillere (om salg Bruno Fernandes, red.), men jeg kan sige, at hvis vi skal derhen, hvor vi gerne vil være, vil det være nødvendigt at sælge ens spillere.
– Om det er pga. spillerens kontraktlængde, om buddet er for godt til at afvise eller om man skal sælge for at styrke andre positioner, lød det fra Darren Eales.
De seneste meldinger lyder på, at Kieran Trippier kan være på vej væk fra klubben. Læs mere om det her.
Følg med i vores Transfer Live her.