Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Officielt: PL-dansker udlejes igen

19.01.2024 Kl. 20:54
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Mika Biereth er blevet sendt til Østrig på en lejeaftale.

Det har Arsenal i dag bekræftet på klubbens hjemmeside.

– Mika Biereth er vendt tilbage fra sit lejeophold i Motherwell og tilslutter sig det østrigske Bundesliga-mandskab, Sturm Graz, for resten af sæsonen, oplyser London-klubben.

Det blev ellers rygtet, at Sheffield Wednesday stod til at hente den 20-årige dansker, da han blev kaldt tilbage fra sit lejeophold hos Motherwell, men sådan skulle det ikke gå.

Om skiftet siger den unge dansker følgende:

– De sidste par dage har været meget spændende. Alt er sket så hruigt, men sådan er det bare i fodbold.

– Sturm er en stor klub i Østrig, der har høje mål – jeg er også selv meget ambitiøs og stræber efter det højeste både i min personlige udvikling og med holdet. 

– Arthur Okonkwo, en spiller som var udlånt fra Arsenal, havde stor succes med Sturm Grax, og jeg håber at kunne følge i hans fodspor, lyder det fra Mika Biereth.

Med skiftet til Sturm Graz bliver han holdkammerat med landsmand – nemlig William Bøving, der skiftede til Sturm Graz fra FC København. 

I øjeblikket er Sturm Graz på andenpladsen i den østrigske liga – kun to point efter RB Salzburg. 

Biereth skiftede til Arsenal fra Fulham i sommeren 2021 efter at have bombet mål ind for The Cottagers på ungdomsniveau. 

Sidenhen har han været udlejet til RKC Waalwijk og Motherwell. I den skotske klub nåede han i denne sæson at lave seks mål og fem assists i 14 ligakampe denne sæson. 

Følg med i vores Transfer Live her.

Annonce