Storklub vil lave flere tidlige handler i januar
Der skal handles hos Tottenham i januar, og det skal ske med flere handler, som bliver lavet tidligt i transfervinduet.
Sådan ser manager Ange Postecoglou i hvert fald gerne, at det kommende transfervindue kommer til at forløbe. Det gav australieren udtryk for på et pressemøde.
– Hvis vi kan lave handlerne tidligt, er det godt for os, siger han ifølge The Times.
– Det er ikke kun fordi, at vi har mistet Romero, men der er en hel måned. Hvorfor spilde den? Hvis vi kan få dem tidligt ind, kan de vænne sig til vores træning og spillestil selv, hvis de ikke spiller.
– Det er ikke sådan, at man henter nye spillere, og de så bare straks præsterer.
– Hvis man venter til slutningen af januar, er det potentielt først i slutningen af februar, at de kommer i omdrejninger.
Tottenham blev lige før jul ramt af en skade til Cristian Romero, og i forvejen er forsvarskollega Micky van de Ven også ude. Det efterlader The Liwhites med et amputeret forsvar.
Derfor må en styrkelse af bagkæden formentlig være højt på listen hos Tottenham-ledelsen i de kommende uger.
Handler skal styrke bredden
Grundlæggende handler det dog også for Tottenham om at styrke bredden i truppen. Snart skal både Pape Matar Sarr og Yves Bissouma nemlig afsted til Africa Cup of Nations.
Samtidig er der også flere Tottenham-spillere, heriblandt Pierre-Emile Højbjerg, som rygtes væk fra klubben i januar.
Hvis du vil læse alle de seneste nyheder om Tottenham, kan du gøre det ved at trykke her.
Tottenham spiller i aften på udebane mod Brighton i Premier League, og potentielt set kan London-klubben rykke op på tredjepladsen.
Det kræver dog en sejr på mindst tre mål for at gå forbi Aston Villa.
Aktuelt er Tottenham nummer fem med 36 point. Manchester City er på fjerdepladsen med 37 point.