Regler spænder ben: City må undvære stjernetrio i finalen
Manchester City må undvære tre spillere i finalen ved klub-VM.
Klubben skal fredag møde Fluminense i finalen ved klub-VM. Tirsdag aften blev det nemlig til en sejr over Urawa Red Diamonds fra Japan i semifinalen.
De forsvarende treblevindere har muligheden for at vinde klubbens femte trofæ i indeværende kalenderår. I forvejen har man vundet Premier League, FA Cuppen, Champions League og UEFA Super Cup.
Manchester City gik videre til finalen efter en sejr på 3-0 på mål af Marius Høibråten, der scorede selvmål, samt mål i anden halvleg fra Mateo Kovacic og Bernardo Silva.
Netop de spillere startede inde for City, der måtte undvære Kevin de Bruyne, Erling Haaland og Jeremy Doku til tirsdagens semifinale.
De Bruyne vendte tilbage til træning i mandags. Den 32-årige belgier er i øjeblikket ved at komme sig efter en baglårsskade, han pådrog sig i den første Premier League-kamp i denne sæson.
Heller ikke Haaland og Doku var med i den 23 mand store trup til semifinalen. Duoen har misset de seneste kampe for Pep Guardiolas mandskab i Premier League og Champions League.
Haaland har ikke optrådt for klubben siden et nederlag til Aston Villa, mens Doku har manglet siden 3-3-kampen mod Tottenham.
Ifølge turneringsreglerne er det kun de 23 spillere, der var med i truppen til semifinalen, som også må optræde til finalen ved klub-VM. Det skriver Sky Sports.
Manchester City vender tilbage til Premier League med en kamp mod Everton 27. december.
Præmiepengene er også et tema ved klub-VM. Se, hvor meget City er stillet i udsigt, her.