Dårligt nyt: Liverpool-spiller skal opereres
Liverpools assistenttræner, Pepijn Lijnders, er ikke ude med godt nyt til klubbens fans forud for Carabao Cup-opgøret.
Her kan han bekræfte, at den unge spiller Ben Doak skal en tur på operationsbordet.
Den 18-årige skotte har overrevet sin menisk i knæet og skal derfor igennem en operation.
– Det er ikke godt. Han har overrevet sin menisk i knæet, som skal opereres. Det vil tage længere tid (at komme sig,red.), siger Pepijn Lijnders til klubbens hjemmeside.
– Han er ung. Han er en fit fyr. Han er en positiv fyr, så han vil helt sikkert komme stærkere tilbage, og vi har brug for, at han kommer tilbage med den samme ild, som han har med bolden og var før.
– Han kan tage sin tid, og vi vil vente på ham, lyder det fra Pepijn Lijnders.
Det meldes ikke, hvor lang tid Ben Doak forventes at være ude, men der er flere eksempler på, at det kan være en skade, der kan holde ham ude i seks måneder.
Ben Doak har fået fem førsteholdskampe i denne sæson: Tre i Europa League og en kamp i Premier League og Carabao Cup.
Pepijn Lijnders opdaterede også på andre spillere op til onsdagens kamp mod West Ham.
Ryan Gravenberch udgik mod Manchester United, men der er ikke tale om en skade, men træthed i en muskel. Han forventes derfor at træne med i dag.
Alexis Mac Allister og Diogo Jota nærmer sig begge at komme tilbage på træningsbanen.
Her er i midtugen gælder det altså kvartfinalerne i Carabao Cuppen, hvor følgende kampe er på programmet:
Everton vs Fulham
Port Vale vs Middlesbrough
Chelsea vs Newcastle
Liverpool vs West Ham
I næste weekend tørner Liverpool og Arsenal sammen på Anfield, og du kan se, hvem der skal dømme kampen her.