Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Arsenal optrapper jagten: Vil hente brasilianer

15.12.2023 Kl. 15:36
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Arsenal har optrappet jagten på Santos’ unge angrebstalent Marcos Leonardo.

Det skriver mediet FootballTransfers.

The Gunners’ interesse blev første gang kendt for offentligheden i sommer, men det er først i løbet af de seneste uger, at interessen for alvor har manifesteret sig.

Marcos Leonardo bliver dog også fulgt tæt af andre klubber, herunder AS Roma, der i sommer fik afvist flere bud på den 20-årige brasilianer.

Leonardo har scoret 21 mål i 49 kampe for Santos, der netop er rykket ned, og derfor kan sælge det unge talent for en billig pris.

Det er stjerneagenten Rafaela Pimenta, der repræsenterer Leonardo.

Pimenta er blandt andet også agent for Manchester City-stjernen Erling Haaland.

Hun kunne i november fortælle, at Leonardo i sommer afviste flere henvendelser, fordi han ønskede at hjælpe klubben til overlevelse. Det lykkedes imidlertid ikke.

– Allerede i sidste transfervindue havde han mulighed for at blive solgt. Men Santos’ sportslige situation var meget sjælden. Han besluttede sig for at blive, fordi han ønskede at hjælpe til frem til slutningen af sæsonen. Han ønskede ikke at forlade klubben, for det var ikke det rigtige at gøre.

– Men tiden er kommet til en transfer. Han ønsker europæisk erfaring, og hans tid skal nok komme til vinter, lød det da.

Arsenal håber, at en handel kan lade sig gøre for maksimalt 150 millioner kroner.

Torsdag kom det frem, at et uafhængigt panel havde renset klubbens manager, Mikel Arteta. Læs mere her.

Annonce