Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

I er blevet forkælet: PL-manager er i modvind efter kommentar

Af Jeppe Augustsen
07.12.2023 Kl. 10:06
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

– Fansene her er blevet forkælet den seneste tid.

Roy Hodgson er kommet i modvind blandt Crystal Palace-fans efter ovenstående kommentar.

Crystal Palace tabte 0-2 til Bournemouth på Selhurst Park onsdag aften, og The Eagles begynder at flirte med nedrykningsstregen. Seks point er der ned til den dårlige side af stregen.

Ifølge Daily Mirror er Roy Hodgson under et stort pres og kan hurtigt blive fyringstruet, hvis resultaterne ikke snart vender – og ovenstående kommentar vil formentlig ikke hjælpe på det.

Den aldrende Premier League-manager har dog forsøgt at forklare sin udtalelse.

– Hvis jeg sagde det i kampens hede, så er der i et vist omfang sandhed i det, siger Roy Hodgson ifølge Daily Mirror.

– Det, jeg mener, er, at vi nok har bokset over vores vægtklasse i flere år nu. Vi har holdt dette hold i ligaen i flere år, men vi er stadig i en situation, hvor alle kampe for os er som en slåskamp. Alle kampe er som en gadekamp.

– Vi har brug for fansene, fordi uden dem bliver det meget, meget svært. Spillerne har brug for dem. Så min pointe er, at de ikke skal forlade os, fordi vi er i en dårlig periode.

– Vi er lige så kede af det, som de er. Vi giver dem ikke det, de vil have. Hvis jeg sagde forkælet, så er det nok lidt hårdt, lyder det fra Hodgson.

Crystal Palace får i weekenden besøg af Liverpool på Selhurst Park.

Annonce