Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Klopp fatter det stadig ikke: "Det kan simpelthen ikke være muligt"

12.11.2023 Kl. 20:58
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool fik et godt resultat inden den kommende landsholdspause, da det blev til en 3-0-sejr over Brentford.

Efter landsholdspausen venter der et brag af en kamp.

 

Liverpool, der ligger på andenpladsen, skal en tur til Etihad Stadium, hvor Manchester City venter. Pep Guardiolas tropper topper tabellen efter 4-4-resultatet mod Chelsea

Opgøret mellem Manchester City og Liverpool spilles lørdag den 25. november, og det er Liverpool-manager, Jürgen Klopp, langt fra tilfreds med.

– Drengene spillede sensationelt godt. Nu smutter de alle, og vi kan træne én gang, før Manchester City-kampen, siger Jürgen Klopp til pressemødet og fortsætter:

– Hvordan kan man spille sådan en kamp en lørdag klokken 13.30? Ærligt. De folk, som træffer de her beslutninger, kan ikke føle fodbold. Det er simpelthen ikke muligt, og vi er der, hvor verden betaler mest for at se en fodboldkamp.

– Disse to hold kunne tilsammen have omkring 30 landsholdsspillere. De kommer i øvrigt alle tilbage på samme fly, alle de sydamerikanske spillere. 

– Vi må bare sørge for at være klar til denne kamp, lyder det fra Liverpool-manageren.


TOPHISTORIER LIGE NU

1. Ekspert ikke i tvivl: Så bliver Erik ten Hag fyret

2. Vildt: Dét er aldrig sket for Guardiola – før nu

3. Premier League overvejer stor VAR-ændring

4. Avis: Bayern München giver Arsenal kamp til stregen

5. Premier League-profil siger nej til det engelske landshold

Annonce