Pellegrini: Vi frygter ikke Everton
Når Manchester City iaften møder Everton på Goodison Park, kan man tage et stort skridt mod mesterskabet. Mesterskab ligger i Citys egne hænder og kan med en sejr indtage ligaens førsteplads på grund af en bedre målscore.
Men det er bestemt ikke statistikken, der taler for en Manchester City-sejr på Goodison. Manchester-klubben har nemlig tabt de seneste fire kampe på Evertons hjemmebane, men alligevel frygter man ikke for kampen.
– Everton har mange trusler, men vi må ikke frygte, men tænke på måder at spille op imod måden, de spiller på. Mest vigtigt vil vi forsøge at vinde på vores eget spil og gøre tingene bedre end de gør.
– Det er meget vigtig et vinde, og derefter tænke på de næste to kampe, lyder det fra Manuel Pellegrini.
Everton og Manchester City tørner sammen lørdag aften kl. 18.30.