Diego Costa langer ud efter Antonio Conte
Diego Costa spillede i går mod sin tidligere klub, Chelsea, som han spillede for i tre sæsoner.
Han forlod Stamford Bridge i sommeren 2017, hvor Antonio Conte stod i spidsen for The Blues.
Her blev angriberen efter sigende informeret af Antonio Conte over en sms, at han ikke var en del af managerens planer og kunne dermed finde en ny klub.
I et interview efter kampen mod Chelsea slog han også helt fast, at det var problemer med Antonio Conte, der var afgørende for hans Chelsea-exit.
– Jeg har aldrig nogensinde haft et problem med fansene. Det var ikke problemer med dem. Det var med træneren (Conte, red.), siger Diego Costa til ESPN.
– Jeg forlod klubben på en dårlig måde med manageren. Jeg forlod klubben som mester, og han regnede ikke med mig.
– Der var intet, jeg kunne gøre. Jeg skulle væk. I dag viste jeg, at jeg ikke forlod klubben på dårlige vilkår med fansene. Det var specielt, siger Wolverhampton-angriberen.