Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Diouf raser mod Gerrard: Han kan ikke lide sorte spillere

15.09.2015 Kl. 13:06
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Steven Gerrard udgiver inden længe sin nye selvbiografi 'My Story', og inden udgivelsen har han givet Daily Mail tilladelse til at bringe udpluk fra bogen.

Det er bl.a. blevet afsløret, at Steven Gerrard skriver i bogen, at El Hadji Diouf var den dårligste Liverpool-signing i sine 17 år i klubben.

Det har El Hadji Diouf læst, og nu raser han mod Liverpool-legenden. Senegaleseren hævder, at Steven Gerrard ikke kan lide sorte spillere.

– Alle så, hvordan han (Gerrard, red.) gjorde livet svært for Mario Balotelli. Jeg advarede ham. Liverpool er ikke et hold, der byder sorte spillere velkommen, medmindre de er engelske. Man har ikke en chance, siger han ifølge Le10 Sport.

– Det er almen kendt. Gerrard har aldrig kunne lide sorte spillere. Da jeg var i Liverpool, viste jeg ham, at jeg var sort og ikke var engelsk. Jeg viste mod. I al den tid jeg var i Liverpool, undgik Steven Gerrard at kigge mig i øjnene, slutter han.

Annonce